Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

Kontakt

IG Verkehrsgeschichte
Wilsdruff e. V.
Freiberger Straße 50
01723 Wilsdruff

Tel.: +49-351-643521


E-Mail

Imprezy

more events


Wilsdruffer Techniktreff

20.04.2024


Öffnungstag historischer Lokschuppen Wilsdruff mit Draisinenfahrten

16.06.2024

Opis

Parowozownia Wilsdruff / odbudowany dworzec Wilsdruff

Muzeum Wąskotorowe w ongiś drugiej co do wielkości stacji wąskotorowej

Wilsdruff – to nazwa, która dla każdego miłośnika kolei była wyrazem i synonimem kolejnictwa wąskotorowego! Bowiem miasteczko Wilsdruff u bram Drezna do roku 1972 dysponował drugim co do wielkości dworcem wąskotorowym w Europie! Przez 70 lat Wilsdruff podobnie jak Mügeln był ważną stacją węzłową oraz technicznym centrum tutejszej sieci wąskotorowej.
Nie dziwi nas wobec tego fakt, iż likwidacja kolei równała się utracie tożsamości całego miasteczka i jego mieszkańców; od roku 1986 zaczęto krok po kroku uratować ostatnie pozostałości kolejki w kształcie wagonów oraz infrastruktury. Celem tych działań jest choć częściowa odbudowa byłej stacji jako małego skansenu. Skansen ten dziś się nazywa Przystankiem Wilsdruff (Hp Wilsdruff).
Prace konserwatorskie przy historycznej parowozowni wraz z częściową rekonstrukcją torów byłego dworca zostały jednak uwieńczone małym sukcesem: bowiem od 2009 r. znów podziwiać w akcji możemy stacjonujący tutaj historyczny tabor, choć po krótkim parometrowym tylko odcinku, ale zawsze…

 

Trasa

Schauanlage Hp Wilsdruff / lokalizacja Parowozowni oraz dworca muzealnego HP Wilsdruff

Dworzec Wilsdruff znajduje się na południowej rubieży miasta, a przystanek Wilsdruff Hp w odległości 900 m od dworca na zachodnich peryferiach miasta.

Dojazd autobusem & koleją

Dojeżdżać do Wilsdruff możemy autobusem spod Dworca Głównego Drezno liniami 333 oraz 424, z Miśni linią 428, a z Freital linią 348. Wszelkich dalszych informacji Państwu udzielane są pod linkiem www.vvo-online.de.

Dojazd samochodem

Dojeżdżając samochodem jedziemy autostradą A 4 do zjazdu Wilsdruff, a dalej w kierunku Thrandt/Freiberg drogą krajową B173 aż do stacji kolejowej Wilsdruff. Przystanek Wilsdruff zaś leży na zachodniej rubieży miasta wyjeżdżając z niego w kierunku Nossen.

 
©

Godziny otwarcia:

Godziny otwarcia zob. pod linkiem www.wilsdruffer-schmalspurnetz.de

Godziny otwarcia:

Osoby dorosłe 3,00 €
Wstęp ulgowy 1,00 €
Uzupełnienie przywództwa 1,00 €
Wizyta w muzeum z przewodnikiem i zwiedzaniem draisine 3,00 €
Grupy co najmniej 25 osób lub 75,00 €