Cały region nadłabski jest synonimem niezmiernej różnorodności kulturalnej – od miasta Pirna przez Drezno aż po Torgau. Potrafią nas tu zachwycać zabytki o randze światowej, ale także zachowane w oryginale średniowieczne miasteczka oraz urokliwa przyroda. Tu dźwięk słynnych na całym świecie orkiestr urzeka nasze serca tak samo jak delikatny szum rzeki z nadłabskich łąk. Aktywnie więc rozkoszujmy się kulturą jak i smakiem tego niezwykłego regionu. Jednym słowem: Drezno i okolice – to cel pełen uroków i atrakcji dla najbardziej wymagających miłośników kultury jak i dla wszystkich tych, którzy lubią aktywny wypoczynek. Serdecznie Państwa tu witamy!
Impressions
Więcej więcej niż Drezno
Drezno to centrum Kultury z wieloletnią tradycją
Kto chce poczuć klimat 800-letniego Drezna, to ten niech posłucha śpiewanych melodii, zacytowanych wierzy, jakie słychać na każdym kroku; zwiedzając spacerkiem nadłabski gród Augusta Mocnego zaglądamy także do muzeów i teatrów; tam czujemy tchnienie kultury, jakie także emanuje z zabytków jak Frauenkirche (Kościół NMP) lub z parku Grosser Garten. Jego początki sięgają czasów saksońskich elektorów. W każdym zakątku, a każdym zaułku miasta stykamy się z tętnem żywej do dziś historii! --- Również atrakcje jak Zwinger oraz Opera Sempera w znacznym stopniu nadają miastu jego rozpoznawalne oblicze i koloryt. Stąd Drezno podobnie jak Kraków magnesem jest dla niepoliczonych turystów z całego świata.
W stolicy Saksonii jest ponad 50 muzeów, pośród których 15 znajduje się pod parasolem Państwowych Zbiorów Sztuki Drezna. Drogocenne zbiory, wielce ambitna koncepcja artystyczna oraz unikatowe miejsca ich prezentacji – to razem przyczynia się do tego, iż ww. muzea znajdują się na pierwszym planie zwiedzania wielu turystów. Nie wypada jednak pomijać zabytków technicznych i industrialnych, których w Dreźnie nie brakuje. Umieszczono je w byłej fabryce Ernemanna, więc budynek konkretnie nawiązuje do tematyki muzeum. Zbiory przedstawiają niemiecką, ale przede wszystkim saksońską historii techniki i industrializacji. Należy również wymienić Niemieckie Muzeum Higieny i Czystości Drezno – jego zbiory poświęcane są rozmaitym aspektom ludzkiego życia.
Drezno to miasto niezwykle umuzycznione!!! Czy to sławna Państwowa Orkiestra Drezno, Drezdeńska Filharmonia lub także ponad 800-letni Ewangelicki Chór Krzyżowy. To one przyczyniły się do tego, by Drezno pod kątem muzyki klasycznej znalazło się w gronie najbardziej liczących się miast na świecie! Oprócz tego miłośników muzyki przyciągają festiwale jak Drezdeńskie Festyny Muzyczne (Dresdener Musikfestspiele) lub też festiwal Dixielandu, który corocznie w maju zaprasza na porywające rytmy fanów tradycyjnego jazzu. Dźwięk, dobry humor i tradycja uderzają w siebie w Drezdeńskim Pałacu Kultury (Dresdener Kulturpalast). Pochodzący z okresu socjalizmu budynek został otwarty po kapitalnym remoncie w 2017r.; Pałac Kultury m. i. stałą jest kwaterą Drezdeńskiej Filharmonii oraz Herkuleskeule (Maczuga Herkulesa), jednego z najstarszych i najbardziej znanych niemieckich kabaretów. Prócz tego na terenie Drezna działa ponad 30 scen teatralnych – począwszy od dużych scen jak Państwowy Spektakl Drezno przez nowoczesne sceny awangardowe, a na nowoczesnym Spektaklu w byłej Elektrowni skończywszy.
Ziemia Łaby
Kto zaczyna przyglądać się okolicom Drezna z bliska, temu trzy rzeczy rzucają się w oczy: kultura, przyroda oraz lokalne smakołyki kulinarne. Przez turystów licznie odwiedzane bywają miasta jak Torgau, Miśnia jak i Radebeul, jednak i mniej znane miejscowości nie pozbawione są uroku! – Są to klejnoty jak winnice w Diesbar-Seusslitz lub imponujący sad barokowy w Zabeltitz. Torgau nam się prezentuje jako miasto renesansu i centrum działalności Marcina Lutra: szczególne wrażenie na nas wywiera wzgórze zamkowe. Ponad 1000-letnia historia Miśni początkuje średniowieczną państwowość Saksonii; powstało tu pierwsze saksońskie biskupstwo, więc niezaprzeczalna jest tu analogia do naszego Gniezna. Miśnia słynie jednak przede wszystkim z manufaktury porcelany, która przyciąga uwagę wszystkich jej pasjonatów na całym świecie. Nie bez powodu miśnieńska porcelana nazywana jest „Białym Złotem” tegoż miasta! Eleganckie dzielnice willowe, winnice posadzone na zboczach miasta, rozległe sady – tak się nam prezentuje Radebeul. – Dodatkową atrakcją to kulinarny deptak miasta, który wyrósł z centrum byłej wioski Altkötzschenbroda. Ponadregionalnym zabytkiem również jest zamek w Moritzburg a jego stadniną koni przyciąga koneserów jeździectwa. Naokoło zamku zapraszają nas rozległe wrzosowiska i lasy na spacery. Symbolem miasta Pirna to piaskowiec, gdyż jest on nieodłącznym surowcem i składnikiem całego regionu!!! Pamiętajmy, iż większość drezdeńskich zabytków powstała właśnie z piaskowca! Różnorodnie prezentuje się także oferta imprez kulturalnych. Zwłaszcza latem zarówno większe jak i mniejsze sceny na zamkach, w parkach lub ogrodach nieraz rozkoszują nasz słuch koncertami przeróżnych gatunków muzyki. Czy to Festyny Muzyczne na zamku Moritzburg, czy Letni Festiwal Aktorski na zamku w Miśni oraz Plenerowe Festyny Literackie tamże. Dalszym magnezem jest coroczny festiwal Karla Maya, na który w maju zaprasza miasteczko Radebeul.
Najważniejsze wydarzenia w regionie
Serdecznie witamy wszystkich smakoszy!
Żyć jak Bóg w Krainie Nadłabskiej – kulinarne specjalności regionu ani wstydzić ani bać się nie muszą porównania z innymi regionami Niemiec lub Europy. W końcu jesteśmy na Saksońskim Szlaku Wina mierzącym 55 km długości! Ciekawostką jest to, iż mamy do czynienia z najdalej na północny wschód wysuniętym obszarem upraw winorośli w Niemczech. By delektować się aromatem lokalnych win to Państwa zapraszamy do restauracji miejscowych winnic na degustację. Innym ambasadorem kulinarnym regionu niewątpliwie jest tutejsze pieczywo bożenarodzeniowe; nazywa się on Striezel, który jest rodzajem „Stollen”- tym mianem określa się niemiecki placek bożenarodzeniowy! Ten świąteczny wypiek wysyłany bywa na cały świat! By móc go wyprodukować, regionalnym piekarniom potrzeba certyfikatu – więc kryteria dla producentów dokładnie są określone. Oczywiście w wielu restauracjach spotykamy się z regionalnymi specjalnościami; stąd poniżej Państwu skromny wybór najważniejszych lokali: w samym Dreźnie „Caroussel” Benjamina Biedlingmaiera, „bean&beluga” Stefana Herrmanna oraz „Elements” Stephana Miessnera, a w okolicach Drezna polecamy w mieście Radebeul restaurację „Atelier Sanssouci” .
Zażywać czystej przyrody
Najlepiej odkrywa się krajobrazy (także te miejskie) w sposób aktywny, czyli rowerem, na piechotę lub może też kajakiem. Pulsującą arterią niewątpliwie jest Nadłabski Szlak Rowerowy przebiegający wzdłuż Królowej Saksońskich Rzek po całym regionie; z niego korzystają zresztą nie tylko samo rowerzyści. Świetnie oznakowana sieć szlaków wędrownych jak i rowerowych towarzyszy Saksońskiemu Szlakowi Winiarstwa łącząc w ten sposób wszystkie atrakcje i zabytki po obu stronach Łaby.
Drezno miastem niecodziennych pojazdów szynowych
Uwaga miłośnicy kolei!!! Uwaga pasjonaci wszelakich pojazdów szynowych!!! W Dreźnie i okolicach czekają na Państwa: dwie kolejki linowe (w tym jedna podwieszana) pnące się po ekskluzywnej dzielnicy willowej Weisser Hirsch, najstarsza i największa flota parowców kołowych na świecie, dwie planowo kursujące kolejki wąskotorowe oraz „Dorothea” jako pierwsza elektryczna lokomotywa górnicza (napędzana akumulatorem) na świecie! – Kulminacyjnym wydarzeniem na pewno jest coroczny Drezdeński Zjazd Parowozów w kwietniu. Dociekliwym pasjonatom gorąco polecamy wizytę w Drezdeńskim Muzeum Komunikacji: przedstawia ono przekrój historii i pojazdów transportu miejskiego.
Jeżeli Boże Narodzenie, to tylko tutaj!
Jednym z szczytowych wydarzeń w okresie przedświątecznym to Drezdeński Striezelmarkt - to inne określenie na jarmark bożenarodzeniowy wywodzące się od placka bożenarodzeniowego. Striezelmarkt najstarszym tego rodzaju jest jarmarkiem w całych Niemczech. W dodatku istnieje liczny szereg innych jarmarków bożenarodzeniowych; te odbywają się w poszczególnych dzielnicach Drezna lub jego okolicach. Równocześnie w muzeach miejskich organizuje się rozmaite wystawy, koncerty oraz przedstawienia teatralne nt Bożego Narodzenia. Godną uwagi imprezą jest coroczna wystawa o filmie „Drei Haselnüsse für Aschenbrödel“ (Trzy Orzechy Laskowe dla Kopciuszka) na zamku Moritzburg. Zimą ofertę imprez dopełniają skoki narciarskie Drezna (FIS) Skiweltcup w samym centrum miasta lub wyścigi łyżwiarskie na miejskich lub okolicznych lodowiskach. Także obywają się jarmarki zimowe, na których kupujemy wszelki sprzęt do sportów zimowych, ale i przydatne artykuły do gospodarstwa domowego.