Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

Kontakt

Stiftung Sächsische Schmalspurbahnen
Am Alten Güterboden 4
01445 Radebeul


E-Mail

Opis

Cel fundacji

Nadrzędnym celem fundacji i jej zaangażowania jest trwałe zachowanie dobra kultury, jakim są Saksońskie Koleje Wąskotorowe. Wówczas stworzone już wartości, inicjatywy i projekty mają zostać odpowiednio ocalane i zabezpieczane; w trosce o nowe przedsięwzięcia zaś fundacje się stara, by one zostać mogły także rozwijane oraz realizowane.
 

Pojazdy i projekty

Nieodłącznym składnikiem działalności fundacji jest coroczne przyrzeczenie publiczne nagrody w imieniu Claus Kopcke za nadzwyczajne zasługi i projekty mające na celu dalszy rozwój saksońskich kolei wąskotorowych i jej historii. W opiece fundacji znajdują się także trzy parowozy: są to 99 604, 99 606 oraz „ambasadorka” saksońskich kolei wąskotorowych – parowóz I K Nr. 54. Jeden wagon osobowy do parowozu I K dołączył w sierpniu 2016 r.; jest to wagon osobowy 107K. Uzupełnia on zacny poczet legendarnego już dziś od podstaw odtworzonego pociągu I K.
 

Wystawa historycznych pojazdów kolejowych w byłej stacji towarowej Radebeul

Ponad to fundacja wspiera w szczególny sposób jeden bardzo ważny jeszcze projekt: po niedawnej odbudowie bocznicy do stacji towarowej w Radebeul powstaje od lata 2018 r. nowa wystawa pojazdów pochodzących z pierwszej epoki saksońskich kolei wąskotorowych; celem wystawy jest prezentacja owych pojazdów na bezpiecznym i przede wszystkim suchym, bo chronionym przed deszczem miejscu. Po zakończeniu prac budowlanych zaczęto od listopada 2019 r. ulokować tu pierwsze pojazdy, w tym także istne rarytasy Drezdeńskiego Muzeum Komunikacji. Obecnym celem owszem jest dalsze treściowe przekształcanie i rozwój tego miejsca, by móc udostępniać publiczności szczególny rozdział historii saksońskiego kolejnictwa. Od 2020 r. planuje się uroczyste otwarcie pierwszej części tejże wystawy.