Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

Kontakt

Dresdner Verkehrsbetriebe AG
Gruppe Bergbahnen
Pillnitzer Landstrasse 5
01326 Dresden

Tel.: +49-351-8572410
Fax: +49-351-8572413


E-Mail

Opis

Loschwitz – Weißer Hirsch / Loschwitz – Oberloschwitz

„Wspinaczka” pod gorę we Florencji nad Łabą

Parę minut tylko  od historycznego centrum miasta malowniczo  nad Łabą rozpościera się dzielnica Loschwitz. Rzuca nam się tu w oczy  monumentalny szaro-niebieski stalowy most – nazywany on jest potocznie  „Blaues Wunder” („Niebieski Cud”). Niedaleko tego mostu znajdują się niemal koło siebie dwie atrakcje dla pasjonatów techniki . Mowa jest o dwóch kolejach linowych, których  właścicielem i przewoźnikiem jest drezdeński MPK.
 Pierwsza z nich  to kolej linowo-podwieszaną:  została uroczyście uruchomiona jako pierwsza tego rodzaju kolej na świecie 6. Maja 1901 r.  Jest to kolej jednoszynowa z wagonami napędzonymi liną biegnącą wzdłuż  górnej szyny, pod którą wagony są podwieszone  . Wagony połączone są tą wspólną liną, przy czym wagon wjeżdżający ciągany jest ciężarem wagonu zjeżdżającego.   Warto wspomnieć o tym, że  inżynier Eugen Lange kolei później zaprojektował słynną kolej podwieszaną w Wuppertalu, która do dziś jest symbolem tegoż miasta. Na górskiej stacji windą dostajemy się na wieżę widokową, z której u naszych stóp rozpościera się przepiękny widok na „ Florencję nad Labą”…
Druga z nich to  kolej linowo-terenowa (niemal obok pierwszej), która kursuje od 26. października 1895 r. Jej trasa mierzy 547 m długości  i pokonuje 95 m różnicy wysokości. Na stacji górskiej czeka nas na dobry posiłek w restauracji Louisenhof  - oczywiście również z cudnym widokiem na stolicę Saksonii.
Obydwie koleje podręcznikowym są przykładem udanych  konstrukcji  kolei górskich wykonując  aż do 100  kursów dziennie!  Fakt połączenia dzielnicy Loschwitz  do sieci tramwajów znacznie przyczynił się o budowy obu kolei, co gwarantowało mieszkańcom szybki i wygodny dojazd z centrum miasta.

zwiedzanie & wystawa

Na kolei linowo-terenowej  maszynownia wraz  z całym mechanizmem napędowym w weekendy zainteresowanym udostępniana jest  do zwiedzania. Nasi pracownicy chętnie odpowiadają na wszelkie pytania techniczne. W celu zwiedzania maszynowni dla grup indywidualnych uprasza się   uprzedzenie telefoniczne.
Na górskiej stacji kolei linowo-podwieszanej nawet mała wystawa  informuje zwiedzających o historii i technice   tego ciekawego zabytku techniki. Tu zaś  na co dzień udostępniana zwiedzającym jest maszynownia kolei. Przy większych grupach również uprasza się wcześniejsze uprzedzenie telefoniczne.


 
©

Trasa

Trasa kolei linowych Drezna

Lokalizacja
Koleje linowe kursują między dzielnicami Dresden-Loschwitz i Dresden-Weisser Hirsch oraz Dresden Loschwitz i Oberloschwitz. Te prawobrzeżne dzielnice Drezna znajdują się na wschód od centrum miasta.

Dojazd autobusem & koleją
Dojeżdżamy do obu kolei linowych tramwajami 6 lub 12 z centrum miasta do przystanku Schillerplatz w lewobrzeżnej dzielnicy Blasewitz. Tam wysiadamy i małym spacerkiem przekraczamy most „ Blaues Wunder” docierając do prawobrzeżnej dzielnicy Loschwitz.  Idziemy w kierunku  Körnerplatz, który jest punktem wyjścia obu kolei. Także dojeżdżamy  autobusami 61, 83 oraz 84.  Bezpośrednio na przystanek  Körnerplatz.

Dojazd samochodem
Samochodem też się dojeżdża do obu kolei; kierujemy się z centrum miasta wzdłuż Łaby i dalej znad nabrzeża Käthe Kollwitz aż do Schillerplatz. Obijamy w lewo i przekraczamy most „Blaues Wunder” docierając do Körnerplatz. W okolicach Körnerplatz możliwości parkingowe są naprawdę bardzo ograniczone (bo to dzielnica czysto mieszkaniowa), stąd zaleca się zdecydowanie dojazd tramwajem lub autobusem!

 
©
©

Godziny jazdy:

Obie koleje linowe kursują na co dzień. Aby one mogły niezawodnie działać i wozić turystów, podawane one są dwa razy rocznie obligatoryjnej rewizji technicznej. Wszelkich dalszych informacji (też tych o terminach rewizyjnych) Państwu udzielane są pod linkiem

https://www.dresdner-bergbahnen.de/
 
Standseilbahn
Revision 2020/ 2021 ab 15. Juni 2020 bis 2021, derzeit in Revision, ab wann wieder in Betrieb, steht noch nicht fest
Revision 2021 15.-26. November
Schwebebahn 
Revision 2021 15.-26. März
Revision 2021 01.-12. November

Cennik biletów:

Pojedyncza podróż
Normalne 4,00 €
Zniżki 2,50 €

1 pod górę i w dół tego samego dnia
Normalne 5,00 €
Zniżki 3,00 €

Mapa 12 przejazdów - 12 podróży w jedną stronę
Normalne 25,00 €
Zniżki 15,00 €

Rodzinna mapa zjazdu pod górę i zjazdem

1 podróż pod górę i zjazd tego samego dnia dla maksymalnie 6 osób, z których maksymalnie 2 osoby mogą być starsze niż 14 lat
Karta rodzinna 12,50 €