Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

Kontakt

Heimatmuseum Radeburg
Heinrich-Zille-Straße 9
01471 Radeburg

Tel.: +49-35208-9610
Fax: +49-35208-96125


E-Mail

Opis

Śladami artysty Heinrich Zille …

Najbardziej znana osoba związana z miastem Radeburg to artysta-rysownik Heinrich Zille (1858–1929) – rzeczą oczywistą więc, że Muzeum Miejskie wita nas oryginalnym cytatem artysty.
Mieszkańcy Radeburg do dziś mocno czują się powiązani z ich artystą, którego ciepło i żartobliwie lubią nazywać „Heńkiem od pędzli” … Wobec tego nie dziwi nas fakt, iż poświęcono artyście osobną salę w wyremontowanym od nie dawna muzeum miejskim. Heinrich Zille był rysownikiem i przeważnie działał w Berlinie. Głównym tematem jego rysunków – najczęściej karykatur – było życie codzienne w niemieckiej stolicy na przełomie 19./20. w. Zainteresowani twórczością artysty znajdują tu drogocenne informacje nt. jego młodości – wystawiany owszem także jest szereg jego oryginalnych dzieł. W celu upamiętnienia jego twórczości regularnie przyznawana jest „Heinrich Zille Karikaturenpreis”, czyli „Nagroda Karykatur Heinrich Zille”.
W Muzeum Miejskim Radeburg w żywy sposób przedstawia się historię miasta aż do dziś. Jego zbiory obejmują meble 19 w., historyczną broń, przedmioty rzemiosła i gospodarstwa domowego, panoramy miasta oraz małą kolekcję archeologiczną.
Muzeum Miejskie mieści się w Domu Miejskim z 1813 r., który w latach 1894 – 1952 służył jako Sąd Powiatowy. Położone więc jest w historycznym centrum miasta, a z dworca kolejki wąskotorowej Lößnitzgrundbahn docieramy do niego krótkim spacerkiem.
Budynek, w jakim się Muzeum Miejskie znajduje, został od podstaw wyremontowany w 2017 r. W ten sposób obok sal wystawowych powstały także pomieszczenia do zajęć pedagogiczno- dydaktycznych oraz izba służąca lokalnemu krajoznawstwu. Po ponownej rewizji zbiorów historycznych jak i wystawy stałej nt Heinrich Zille muzeum znów prezentuje nam się w zajmujący i pouczający sposób.

Godziny otwarcia:

Wtorek 10 a.m. do 12 p.m. i 1 p.m. do 6 p.m.
Czwartek 10.m. do 12 p.m. i 1 p.m. do 4 p.m.

co 1 i 3 sobota miesiąca od 14:00 do 16:00

Grupy według terminu

Zamknięte w niedziele i święta!