Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Drezno Dolina i Przełom Łaby
 

Kontakt

Ev.-Luth. Kirchgemeinde Johannes-Kreuz-Lukas Dresden - Konzertkasse
An der Kreuzkirche 6
01067 Dresden

Tel.: +49-351-4393939


E-Mail

Opis

Kościół Św. Krzyża Drezno

Kościół Św. Krzyża przy Starym Rynku w Dreźnie jest główną ewangelicką świątynią miasta oraz równocześnie głównym miejscem, w którym najczęściej wygłaszane bywają kazania ewangelickiego biskupa Saksonii. Posiadając ponad 3000 miejsc siedzących jest on także największą sakralną budowlą Saksonii. Jako główne miejsce działania słynnego Chóru i Organisty Krzyżowego świątynia pod tymże wyzwaniem równocześnie jest głównym centrum muzyki sakralnej miasta. 

KRZYŻOWE VIGILIE i VIGILIE

Nieprzerwanie od roku 1371 r. każdej soboty o godz. 17.00 obywają się w Kościele Św. Krzyża w Dreźnie  tak zwane wigilie. Relacje przez wszystkie wieki do dziś nam udowadniają, iż owe wigilie jak magnes regularnie przyciągają wielu miłośników muzyki z bliska i daleka. Do dziś sobotnie wigilie nieraz odwiedzane bywają przez parę tysięcy słuchaczy! Występują wtedy Drezdeński Chór Krzyżowy, znani soliści, orkiestry oraz renomowane zespoły gościnne i przedstawiają rozmaite programy, począwszy od obszernych kantat, a przy utworach śpiewanych a capella skończywszy.

KONCERTY  DREZDENSKIEGO CHÓRU KRZYŻOWEGO

Drezdeński Chór Krzyżowy uchodzi za jeden z najstarszych chórów chłopięcych całego świata – stałym miejscem artystycznego działania od momentu jego założenia 800 lat temu aż do chwili obecnej jest Kościół Św. Krzyża w Dreźnie. Tutaj Chór Krzyżowy regularnie występuje podczas nabożeństw, koncertów i wigilii. Głównymi partnerami Chóru Krzyżowego we wspólnej organizacji koncertów i występów są Drezdeńska Filharmonia oraz Saksońsko-Państwowa Orkiestra Drezno. Muzyka sakralna zawsze znajdowała się w centrum uwagi chóru  i do dziś stanowi centralne sedno jego repertuaru; jednocześnie jest ona wyrazem jego chrześcijańskiego oraz humanistycznego charakteru. Obecnie Drezdeński Chór Krzyżowy liczy 125 członków (nazywają się po niemiecku „Kruzianer” – nawiązując do łaciny: crux, crucis – krzyż) w wieku od 9 do 19 lat. Wykształcaniu chóru służy internat , gdzie oprócz normalnych lekcji szkolnych członkowie chodzą na indywidualne lekcje śpiewu klasycznego oraz  lekcje gry na dwóch instrumentach. Pamiętać jednak należy o tym, iż bezwarunkowym fundamentem unikatowego dźwięku urzekających nas głosów chłopięcych są nieustanne i intensywne próby; dzięki tej twardej dyscyplinie Drezdeński Chór Krzyżowy jest właśnie tym wszędzie rozpoznawalnym chórem o międzynarodowej renomie i jakości.

Impressions

dalsze informacje

KONCERTY ORGANOWE

Głównym instrumentem w kościele Św. Krzyża to duże Organy Jehmlicha: posiadają one 80 głosów oraz 6300 piszczałek, które się dzielą na cztery manuały oraz jeden pedał. Równocześnie są one największymi organami Drezna. Drugie organy znajdują się w prezbiterium. Nazywane one są „Organami Leżącymi”, ponieważ piszczałki ze względu na ograniczoną przestrzeń umieszczono w pozycji poziomowej = leżącej w przeciwieństwie do zwykłych organów, gdzie piszczałki się umieszcza pionowo. Są one używane do akompaniamentu organowego podczas koncertów lub kantat.


DRESDEŃSKI CYKL ORGANOWY

W Dreźnie jest trzech głównych organistów, którzy obsługują największe parafie - są to : Kościół Św. Krzyża (Kreuzkirche), słynny i odbudowany Kościół NMP (Frauenkirche) oraz Kościół Dworski ( Hofkirche). Wśród nich Holger Gehring pełni funkcję pierwszego organisty w Kościele Św. Krzyża oraz „kustosza organowego” w Drezdeńskiej Filharmonii i Pałacu Kultury. Razem z jego kolegami po fachu prezentuje on w ramach Drezdeńskiego Cyklu Organowego bogaty i różnorodny program. Każdy koncert kieruje się innym mottem i tytułem, przy czym zawsze gości kilku organistów zarówno zagranicznych jak i krajowych.  Na instrumentach o różnym dźwięku i intonacji goszczący organiści często zabierają Państwa w wielobarwny świat muzyki organowej. W ten sposób przedstawiane jest różnorakie dziedzictwo muzyki organowej z całego świata.


LATO ORGANOWE

Podczas wakacji, kiedy nieprzyjemne letnie upały dają o sobie znać, w chłodnym Kościele Św. Krzyża zamiast wigilii organizowane bywają „Letnie Koncerty Organowe. Główny Organista Krzyżowy Holger Gehring oraz renomowani goście zarówno międzynarodowi jak i krajowi prezentują Państwu istny pokaz fajerwerków z muzyki organowej.

SYLWESTROWY KONCERT ORGANOWY

Absolutnym momentem szczytowym jest coroczny sylwestrowy koncert organowy: wtedy koncertuje Drezdeński Septet Trąbkowy Saksońsko-Państwowego Zespołu razem z akompaniamentem na kotłach i organach. Organistą podczas tego koncertu oczywiście jest Holger Gehring na dużych Organach Jehmlicha w Kościele Św. Krzyża.

 

Godziny otwarcia Biuro koncertowe:

Kasa koncertowa Kreuzkirche powróci do Was od 22 czerwca ze skróconymi godzinami otwarcia.
Poniedziałek – piątek 10:00 – 14:00

Sobota/Niedziela zamknięta