Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Rudawy/ Chemnitz
 

Kontakt

Rügensche BäderBahn
Rasender Roland
Bahnhofstraße 14
18581 Putbus

Tel.: +49-38301-884012
Fax: +49-38301-88409


E-Mail
Timetable

Imprezy

more events


Einsatz sächsischer I K-Zug auf Insel Rügen

25.07.2024 - 28.07.2024


Einsatz sächsischer I K-Zug auf Insel Rügen

10.08.2024 - 11.08.2024

Opis

Lauterbach Mole – Putbus – Binz – Göhren

„Pędzącym Rolandem“ po największej wyspie Niemiec

Rugijska Kolejka Wąskotorowa jest jedną z dwóch nad Bałtykiem usytuowanych kolejek o wąskim prześwicie toru. Ponieważ przewoźnikiem rugijskiej kolejki jest PRESS z Saksonii automatycznie stała się ona integralną częścią SAKSOŃSKIEGO SZLAKU PAROWOZÓW. Kolejka powstała na podstawie pruskiej ustawy dla kolejek wąskotorowych. W latach 1895-99 sukcesywnie powstawała na Rugii rozległa sieć kolejek wąskotorowych o prześwicie toru 750 mm. Już w roku 1918 sieć Rugijskiej Kolejki osiągnęła okres jej świetności i liczyła wtedy prawie 100 km! Już w owych latach ujawniło się to, iż tak zwana trasa uzdrowiskowa między kurortami Putbus i Göhren stanie się linią najbardziej ekonomiczną ze wszystkich innych. Trasa raczej niewiele miała wspólnego z tym, co się rozumie ogólnie pod pojęciem spokojnej kolejki wąskotorowej, gdyż uzdrowiska nad Bałtykiem szczególnie latem tętnią pełnym życiem. Często zdarzają się tu do dziś dnia składy 10-wagonowe! Nie dziwi nam więc fakt, że tylko trasa „uzdrowiskowa” ocalała do naszych dni. Liczy ona razem 24 km i położona jest na uroczym krajobrazowo południowym wschodzie wyspy Rugia, a podróż trwa niecałą godzinę. Trasa startuje w Putbus i łączy ze sobą Binz,Sellin, Baabe i Göhren. Jednak warto wysiadać też na małych przystankach, które nieraz się wiążą z nie lada atrakcją jak np. znany zamek myśliwski Granitz.
 
Inna atrakcją kolejki jest tor trzyszynowy (łączna długość 2,6km) między Putbus i Lauterbach Molo. Ten trzyszynowy odcinek wykorzystywane jest latem zarówno przez pociągi normalnotorowe jak i wąskotorowe. A gdzie  Państwo bezpośrednio podjechać (jeszcze) mogą parowozem pod molo…?
 
Do taboru kolejki wąskotorowej należy 8 parowozów, dwa spalinowozy, liczny szereg wagonów osobowych, w tym dwa wagony restauracyjne oraz jeden wagon odkryty (letniak). Na specjalne życzenie i zamówienie kolejka także dysponuje historycznym składem, który prezentowany jest na specjalne okazje.
 
Obok atrakcyjnych ofert taryfowych dla grup i rodzin korzystać można na kolejce również z biletów czasowych oraz wielorazowych. Dobrym na to przykładem jest kombinowany bilet „Wasser & Dampf” (Woda & Para). Tym biletem zaliczamy np. wycieczkę pod nazwą „Wodą & Parą po dobrach Mnichów”, która zawiera przejazd statkiem „MS Sundevit” między Lauterbach i Baabe oraz przejażdżkę „Pędzącym Rolandem” (RuBB). Jedna uwaga dla rowerzystów: Rugia posiada świetnie rozbudowaną sieć szlaków rowerowych, a rowery nieodpłatnie przewożone są także w pociągach kolejki wąskotorowej.
 

Timetable

©

Trasa

Trasa Rugijskiej Kolejki Wąskotorowej

Położenie

Rugijska Kolej Wąskotorowa kursuje po największej wyspie Niemiec Rugia. Trasa kolejki startuje w Lauterbach Molo i prowadzi przez byłe miasteczko książęce Putbus oraz morskie uzdrowiska Binz, Sellin, Baabe aż do Göhren.


Dojazd autobusem & koleją

Wyjeżdżając z Polski autobusem istnieją połączenia PKS-em ze Szczecina do Lauterbach. Koleją również korzystamy z połączeń ze Szczecina i dojeżdżamy do Pasewalk, gdzie przesiadamy się do pociągów na wyspę Rugia. Inną opcją jest dojeżdżać koleją do Berlina z Poznania, Warszawy lub Wrocławia, a stamtąd wybierać się pociągami Deutsche Bahn AG na Rugię
Anfahrt mit dem Auto / dojazd samochodem
Samochodem dojeżdżamy ze strony Szczecina autostradą 11 do Kreuz Uckermark, gdzie zjeżdżamy na autostradę 20 do wyjazdu Grimmen Ost. Tu z autostrady zjeżdżamy i korzystamy z drogi krajowej nr 194 aż do miasta Stralsund. Znów krótki kawałek autostradą  105, a w następstwie drogą krajową 96 przez słynne połączenie mostowe Stralsundquerung i docieramy do celu.
©

Godziny pary:

Die Rügensche BäderBahn fährt täglich mit Dampfzügen.
 

 

cennik biletów:

Czasy kursowania kolejki: Rugijska Kolejka Wąskotorowa kursuje rozkładowo pod parą przez cały rok.

Auszug aus der Tariftabelle.  
Der Tarif wird nach Zonen fällig.
Putbus – Göhren
  Zone 5
Osoby dorosłe 14,00 €
Dzieci 7,00 €