Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Rudawy/ Chemnitz
 

Kontakt

SDG Sächsische Dampf- eisenbahngesellschaft mbH
Fichtelbergbahn
Bahnhofstraße 7
09484 Kurort Oberwiesenthal

Tel.: +49-37348-1510
Fax: +49-37348-15129


E-Mail
Timetable

Imprezy

more events


Werkstattführung in der Lokwerkstatt

19.07.2024


Dampf- & Räuchertour

26.07.2024

Opis

Cranzahl – Neudorf – Kurort Oberwiesenthal

Pełną parą do najwyżej położonego w Niemczech  miasta

Zabytkowym parowozem do najwyżej położonego miasta Niemiec – co Państwo na taką propozycję …? Podróż kolejką Fichtelbergbahn  między miejscowością Cranzahl i kurortem Oberwiesenthal (914 m. n.p.m.) trwa ok. godziny; po drodze przemierzamy uroczy krajobrazowo grzbiet Rudaw. Jak widać, środek transportu się nie zmieniał od czasów naszych dziadków, kiedy to oni się wybierali pod gorę Fichtelberg na letnisko. Do dziś tutejszy region licznie odwiedzany jest przez turystów. Choć już nie wszyscy korzystają z przewozów kolejki, to podróż powolnym tempem 25 km/h także dziś istną gratką jest dla miłośników techniki. Tuż przed stacją docelową kolejka przekracza największą jej budowlę: mowa jest o Hüttenbachviadukt, który mierzy 110 m długości, a 23 m wysokości. Oberwiesenthal odwiedzany głównie jest zimą, choć o każdej innej porze roku warto tu zawitać.
 

 

Timetable

Bahnkurve bei Kretscham-Rothensehma. 
© Rotkopf Görg Verlagsgesellschaft mbH - A. Linz

Trasa

Kolejka wąskotorowa Fichtelbergbahn

Lokalizacja

Kolejka Fichtelbergbahn leży na południe od miasta Annaberg-Buchholz i bezpośrednio sąsiaduje z  Czeską Republiką. Trasa kolejki startuje na dworcu Cranzahl na wysokości 654 m i dociera po niecałych 17 km do stacji Oberwiesenthal na wysokości 852 m.

Dojazd autobusem & koleją

Startując w Chemnitz wygodnie docieramy do Cranzahl linią kolejową KBS 517, która w Cranzahl komunikowana jest koleją wąskotorową. Wszelkie informacje i rozkłady jazdy pociągów i autobusów udostępniane są internetowo w Związku Komunikacyjnym Środkowej Saksonii (Verkehrsverbund Mittelsachsen – VMS).

Dojazd samochodem

Dojeżdżając samochodem zaleca się korzystać z drogi krajowej B95, która z Niederschlag do kurortu Oberwiesenthal przeważnie przebiega równolegle do trasy kolejki.
 

przebieg trasy

©
©
Dampfzug Schmalspurbahn Cranzahl–Kurort Oberwiesenthal 
© Sammlung Claus Schlegel

Historia

Historia Fichtelbergbahn

Dążenia, by połączyć ten region z pozostałą siecią kolei sięgają roku 1893: wtedy pojawiły się pierwsze plany na budowę kolejki wąskotorowej do miejscowości Oberwiesenthal. Dnia 1.marca 1894r. obie izby saksońskiego parlamentu podjęły w tej sprawie ostateczną decyzję. Budowę rozpoczęto w kwietniu 1896 r. Mimo trudnego usytuowania topograficznego udało się uruchomić Fichtelbergbahn 18.lipca 1897 r. Fakt ten przyczynił się do znacznego wzrostu liczby gości w tym regionie; tym samym kolejka prężnie się rozwija aż do momentu wybuchu 1. Wojny Światowej. Zaczęto więc rozszerzać rozkład jazdy kolejki o dodatkowe kursy szczególnie zimą oraz rozbudowywać także całą jej infrastrukturę. W ten sposób kolejka stała się nieodłącznym składnikiem regionu, a sporty zimowe niezmiennie do dziś są głównym magnesem dla turystów. 
 

Godziny pary:

Kolejka Fichtelbergbahn na co dzień kursuje pod parą.
 

Cennik biletów:

wyciąg z cennika biletów.

Cranzahl – Kurort Oberwiesenthal

przejazd tamprzejazd powrotny
dorośli 9,00 € 18,00 €
dzieci
6 – 14 lat
4,50 € 8,00 €
bilet rodzinny 19,40 € 38,00 €