Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Rudawy/ Chemnitz
 

Opis

Przeżywać Jöhstadt … rodzinnie – sportowo – tradycyjnie

Miasteczko górnicze Jöhstadt położone jest na samym grzbiecie Rudaw na granicy z Republiką Czeską. Polecamy naszym gościom liczny szereg dobrych i zadbanych restauracji i gospód. By zapewniać naszym gościom jak najlepszy i aktywny wypoczynek, nasza gmina dysponuje rozległą siecią oznakowanych szklaków rowerowych jak i wędrownych. Rudawy ogólnie uchodzą są za region obfitujący w dobrą ilość śniegu; stąd zimą magnesem dla sportowców są przygotowane trasy biegu narciarskiego oraz dwa wyciągi narciarskie. Latem zaś zapraszają nas odkryte pływalnie w Schmalzgrube i Steinbach. Rudawy rozpościerają się po obu stronach granicy czesko-niemieckiej, dla tego warto również zawitać do Republiki Czeskiej. Proponować Państwu konkretnie chcemy następujące punkty widokowe: szczyt Jeleni Hora oraz Velky Spicak. Do Jeleni Hory docieramy z Jöhstadt przez Cerny Potok, natomiast do Velkeho Spicaka startując z miejscowości Schmalzgrube. Rozległe lasy latem zapraszają nas na dłuższe wyprawy piesze, a jesienią na zbieranie grzybów. Zimą wybierać się możemy na biegi narciarskie albo po prostu podziwiać zimową panoramę zaśnieżonego krajobrazu górskiego. Szczególnie zaleca się przebywać tu w okresie adwentowym – nie bez powodu region w całych Niemczech nazywany jest „Weihnachtsland” (krainą bożenarodzeniową). Zachwycającym przeżyciem nas może okres przedświąteczny. Bożenarodzeniowy nastrój mocno potrafi się nam utrwalić w pamięci: czy w kształcie okrągłych świeczników, drewnianych piramid świątecznych lub także w kształcie dymiącego się parowozu z Św. Mikołajem.
Preßnitztalbahn im Winter - Bahnhof Schmalzgrube 
© CHRISTIAN SACHER

Koło kolejki wąskotorowej Jöhstadt

Kolejka Preßnitztalbahn łączy ze sobą miejscowości Jöhstadt i Steinbach. Oczywiście kolejka ta jest największą atrakcją miasteczka górniczego. Trasa kolejki biegnie po rezerwacie przyrody wzdłuż małych rzek Preßnitz i Schwarzwasser. Równolegle do kolejki na znacznym jej odcinku przebiega szlak turystyczny. Przystanki kolejki umieszczono tak, by łatwo móc dosiadać się  do pociągu. W ten sposób na zmianę przemierzać można tę drogę pociągiem, rowerem lub na piechotę. Koło wejścia do kopalni Andreas-Gegentrum Stollen znajduje się właśnie przystanek kolejki, którego nie było za czasów NRD. Został on założony przez tutejsze stowarzyszenie kolejki dopiero po ponownym uruchomieniu trasy. Tym samym koledzy klubu dali wyraz coraz ściślejszej współpracy z okolicznymi miejscowościami jak Steinbach, Schmalzgrube oraz Grumbach.
 

Informacja turystyczna

 
W informacji turystycznej Państwo zdobywają wszelkie informacje nt. miejscowych imprez ; oprócz tego otrzymujemy niejedną wskazówkę, by pobyt w Rudawach naprawdę się skończył dla Państwa skutecznym i długotrwałym wypoczynkiem. Przygotowaliśmy dla Państwa także oferty na jednodniowe imprezy lub wycieczki w naszym regionie.

Dobre noclegi oraz kwatery w Jöhstadt znajdują Państwo pod linkiem: https://www.joehstadt.de/content/tourismus/unterkuenfte/