Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

Imprezy

more events


Fahrten im Mai

14.05.2021 - 16.05.2021


Pfingsten bei der Preßnitztalbahn

22.05.2021 - 24.05.2021

Opis

Jöhstadt – Schmalzgrube – Steinbach

Także Schwarzwasserrtal słynie z trakcji parowej!

Preßnitztalbahn jest kolejką wąskotorową o prześwicie 750mm; jej torowisko dziś mierzy 8km długości , a stacjami  docelowymi są Steinbach i Jöhstadt.
Od 1892r. do 1984r. trasa Preßnitztalbahn między z Wolkenstein do Jöhstadt mierzała łączną długość ok.23km, przy czym dzisiejsza trasa muzealna to jedną trzecia ówczesnej całości. W  1986 r. całkowicie wstrzymano ruch na kolejce, a następnie jej tory rozebrano. Po zmianach polityczno-gospodarczych kliku miłośników kolei zaczęło ubiegać się o odbudowę kolejki ze strony Jöhstadt. Dzisiaj   chyba jest jedną z najsłynniejszych kolejek  w całej Saksonii i cieszyć się może licznym gronem odwiedzających zarówno z kraju jak i z  zagranicy.
Z miejscowości Steinbach na wysokości 543m. n.p.m. trasa wspina się do Jöhstadt na wysokości 684m n.p.m. Największe jej wzniesienie wynosi 25 promil, co równa się różnicy wysokości 1:40. Obfitująca w zakręty trasa przebiega wzdłuż rzeki Preßnitz z Steinbach do Schmalzgrube, a później stamtąd wzdłuż strumienia Schwarzwasser aż po Jöhstadt.

 

Impressions

©

Przebieg trasy

Trasa Preßnitztalbahn

Lokalizacja

Kolejka muzealna znajduje się w dolinie Preßnitz i Schwarzwasser, położona jest w środkowych Rudawach między miastem Annaberg-Buchholz i Marienberg.
 

Dojazd samochodem

Samochodem dojeżdżamy drogą krajową B101 do Wolkenstein, a dalej drogą krajową 220 przez Streckenwalde i Niederschmiedeberg do Steinbach.
 

Przebieg trasy

©
©
©

historia

historia kolekji Preßnitztalbahn Preßnitztalbahn

Kolejkę wąskotorową z Wolkenstein do Jöhstadt została uruchomiona w maju 1892r.; tym samym wszystkie położone w dolinie Preßnitz oraz Schwarzwasser wioski otrzymali ich połączenie kolejowe.  Następne lata  oznaczały się  nieznanym dotychczas postępem uprzemysłowienia - z biegiem lat powstało razem 21 bocznic do znajdujących się wzdłuż trasy zakładów i fabryk!! Przyczyniały się one do mocnego natężenia ruchu towarowego kolejki. Stąd typowym dla Preßnitztalbahn zjawiskiem były t.zw. towosy, które planowo obsługiwały poszczególne bocznice; sprawiało to, że  podróże tą kolejką trwały nadmiernie długo.
W 1986r. zlikwidowano ostatecznie cały  ruch towarowy; ostatni pociąg osobowy odprawiono już dwa lata wcześniej. Następnie rozebrano torowisko kolejki na całej jej długości – wydawać się więc musiało, że położono jej ostateczny kres. Jednak stało się inaczej : bowiem już w 1990 r.  stowarzyszenie zaangażowanych miłośników stanowczo stawiało sobie   za cel odbudowę co najmniej górnej części trasy jako kolejkę muzealną. O sukcesach tych działalności Państwo z największą przyjemnością mogą się przekonać na własne oczy -  na miejscu zdarzenia…
 

terminy kursowania:

Preßnitztalbahn kursuje w określonych terminach.
 

cennik biletów:

Wyciąg z cennika:

pół strecke
dorośli 5,00 €
dzieci (6 - 14 lat) 3,00 €
dzieci do 5 lat nieodpłatnie
ponad pół dystansu
dorośli 7,00 €
dzieci (6 - 14 lat) 5,00 €
dzieci do 5 lat nieodpłatnie
pół odległości tam iz powrotem
dorośli 7,00 €
dzieci (6 - 14 lat) 5,00 €
dzieci do 5 lat nieodpłatnie
cała trasa tam i z powrotem
dorośli 12,00 €
dzieci (6 - 14 lat) 6,00 €
dzieci do 5 lat frei
 
Karta rodzinna
2 osoby dorosłe  i do 5 dzieci 6-14 lat, Podróż
25,00 €
Bilet jednodniowy dla dorosłych 20,00 €
Bilet jednodniowy na dziecko, 6 - 14 lat 10,00 €

Reiseangebote:

Tagesangebote (Termin frei wählbar)


Nachtschwärmerfahrten

new
Nachtschwärmerfahrten
Preßnitztalbahn
więcej informacji

more travel offers