Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Górne Łużyce
 

Kontakt

Görlitzer Oldtimer Parkeisenbahn e.V.
An der Landskronbrauerei 118
02826 Görlitz

Tel.: +49-3581-407090
Fax: +49-3581-407090


E-Mail

Opis

Görlitz - Park Rozrywki pod Winnicą

 „Orłem“ po Parku Rozrywkowym pod Winnicą

Pierwszy niemiecki parowóz „Adler“ (Orzeł)  w Görlitz? Mowa oczywiście jest o replice prawdziwego „Orła” z Norymbergi , która powstała w  1976 r.. Odtąd replika( prześwit toru 600 mm) jeździ po kursie Parku Rozrywkowego „Am Weinberg” ( Pod Winnicą). Była wówczas 11. kolejką parkową na terenie byłego NRD. Görlitz jest najbardziej na wschód wysuniętym miastem Niemiec i leży dokładnie na 15. południku wschodniej długości, według którego orientuje się czas środkowoeuropejski. Miasto usytuowane było na jednym z najważniejszych traktów handlowych między zachodnią i wschodnią Europą. Rzecz jasna, że mówimy o Via Regia, która łączyła północną Hiszpanie z Morzem Czarnym. Ponad to Görlitz był członkiem Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast, powstał on w 1346 r. Troskliwie odrestaurowane kamienice kupców na Rynku Górnym i Dolnym  jak i w innych miejscach do dziś dobitnie świadczą o bogactwie miasta i jego mieszkańców . Zapraszamy i Państwa  na dłuższy pobyt do Görlitz, gdzie w ostatnich latach kręcono szereg filmów  słynnej wytwórni  Hollywood. Stąd miastu przylgnęła żartobliwa nazwa Görliwood.
Wraz z otwarciem kolei w 1847 r.  nadszedł w mieście okres  postępu technicznego. Działająca na całym świecie firma Bombardier dziś produkuje  wagony osobowe w byłych zakładach WUMAG, których początki sięgają 1847 r. , gdy założono miejską fabrykę budowy maszyn (Görlitzer Maschinenbauanstalt) .  Tym samym koło nam się zamyka, bowiem pojazdy kolejki parkowej wyprodukowano w fabryce wagonów Görlitz (Waggonbau Görlitz). Chcieliby Państwo więcej  się dowiedzieć o kolejce? - To zapraszamy serdecznie na przejażdżkę!
 

trasa

Kolejka Parkowa Görlitz

Lokalizacja

Kolejka Parkowa Görlitz  znajduje się w Parku Rozrywkowym Am Weinberg (Pod Winnicą) na południe od centrum miasta nad Nysą Łużycką.

Dojazd autobusem& koleją

Koleją  wygodnie docieramy pociągami KD z Wrocławia lub Jeleniej Góry; najczęściej przesiadamy się w Zgorzelcu i jedziemy do Görlitz. Na dworcu wychodzimy wyjściem południowym na Sattigstrasse; przekraczamy ją i idziemy nieco w lewo w stronę kość. Św. Jakuba na przystanek tramwaju nr 3. Wsiadamy  i jedziemy do Goethestrasse. Stamtąd kierujemy się według oznakowania „ Parkeisenbahn”;  po 400 m docieramy na przystanek kolejki  „Freizeitpark”. Zaleca się korzystanie z biletu Euro Nysa, który od osoby kosztuje 40 PLN. Wersja grupowa (do 5 osób)  to 100PLN. Dostępny ten bilet jest we wszystkich kasach KD. Bilet EURO NYSA uznawany jest również w komunikacji miejskiej w Görlitz.

Dojazd samochodem

Wybierając sie z Wrocławia jedziemy autostradą A4  i zjeżdżamy zjazdem w Görlitz, najpierw jedziemy kawałek drogą krajowa nr 6, a krótko potem odbijamy w drogę krajową nr 99 trzymając się oznakowania do Zittau. W centrum miasta pojawia się  napis  „Parkeisenbahn”. Jedziemy na Zittauer Strasse aż do zajezdni tramwajów, a za nią  jeszcze 100 m dalej, gdzie  skręcamy w lewo . Dalej według oznakowania „ Parkeisenbahn”.

Pojazdy

Pojazdy Parkeisenbahn Görlitz

Lokomotywa spalinowa "ADLER"

Hersteller Waggonbau Görlitz
001 "Adler" Baujahr 1976

Samochody osobowe

Hersteller Waggonbau Görlitz
002 - 007 Baujahr 1976

©

godziny otwarcia:

Görlitzer Oldtimer ParkRailway jest czynny od 21 maja do 1 listopada 2020 roku.

Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik
Sobota 13:30 - 17:00
Niedziela & święto państwowe 10 a.m. - 5 p.m.

Lipiec, Sierpień                                     
Środa 10 a.m. - 5 p.m.
Sobota 13:30 - 18:00
Niedziela & święto państwowe 10 a.m. - 6 p.m.

Praca kierowcy zależy od pogody!
 
Poza godzinami otwarcia możliwe są specjalne wycieczki.
Z przyjemnością przyjmiemy Twoje zamówienie od 8 osób z 14-dniowym wyprzedzeniem.

Cennik biletów:

Dorośli w wieku 14 lat i powyżej

2,30 €
Dzieci od 3 lat 1,70 €
Rodziny
2 osoby dorosłe & 2 dzieci
6,30 €
Grupa Dorośli
8 osób dorosłych na osobę dorosłą
1,80 €
Grupa Dzieci
od 8 dzieci na dziecko
1,20 €