Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Górne Łużyce
 

Kontakt

Görlitzer Oldtimer Parkeisenbahn e.V.
An der Landskronbrauerei 118
02826 Görlitz

Tel.: +49-3581-407090
Fax: +49-3581-407090


E-Mail

Imprezy

more events


Sonderfahrtag

17.07.2024


Sonderfahrtag

24.07.2024

Opis

Görlitz – Park Rozrywki pod Winnicą

 „Orłem“ po Parku Rozrywkowym pod Winnicą

Pierwszy niemiecki parowóz „Adler“ (Orzeł) w Görlitz? Mowa oczywiście jest o replice prawdziwego „Orła” z Norymbergi, która powstała w 1976 r. Odtąd replika( prześwit toru 600 mm) jeździ po kursie Parku Rozrywkowego „Am Weinberg” (Pod Winnicą). Była wówczas 11. kolejką parkową na terenie byłego NRD. Görlitz jest najbardziej na wschód wysuniętym miastem Niemiec i leży dokładnie na 15. południku wschodniej długości, według którego orientuje się czas środkowoeuropejski. Miasto usytuowane było na jednym z najważniejszych traktów handlowych między zachodnią i wschodnią Europą. Rzecz jasna, że mówimy o Via Regia, która łączyła północną Hiszpanie z Morzem Czarnym. Ponad to Görlitz był członkiem Górnołużyckiego Związku Sześciu Miast, powstał on w 1346 r. Troskliwie odrestaurowane kamienice kupców na Rynku Górnym i Dolnym jak i w innych miejscach do dziś dobitnie świadczą o bogactwie miasta i jego mieszkańców . Zapraszamy i Państwa  na dłuższy pobyt do Görlitz, gdzie w ostatnich latach kręcono szereg filmów słynnej wytwórni  Hollywood. Stąd miastu przylgnęła żartobliwa nazwa Görliwood.
Wraz z otwarciem kolei w 1847 r. nadszedł w mieście okres postępu technicznego. Działająca na całym świecie firma Alsthom dziś produkuje wagony osobowe w byłych zakładach WUMAG, których początki sięgają 1847 r., gdy założono miejską fabrykę budowy maszyn (Görlitzer Maschinenbauanstalt). Tym samym koło nam się zamyka, bowiem pojazdy kolejki parkowej wyprodukowano w fabryce wagonów Görlitz (Waggonbau Görlitz). Chcieliby Państwo więcej  się dowiedzieć o kolejce? – To zapraszamy serdecznie na przejażdżkę!
 

Timetable

trasa

Kolejka Parkowa Görlitz

Lokalizacja

Kolejka Parkowa Görlitz znajduje się w Parku Rozrywkowym Am Weinberg (Pod Winnicą) na południe od centrum miasta nad Nysą Łużycką.

Dojazd autobusem& koleją

Koleją wygodnie docieramy pociągami KD z Wrocławia lub Jeleniej Góry; najczęściej przesiadamy się w Zgorzelcu i jedziemy do Görlitz. Na dworcu wychodzimy wyjściem południowym na Sattigstrasse; przekraczamy ją i idziemy nieco w lewo w stronę kość. Św. Jakuba na przystanek tramwaju nr 3. Wsiadamy i jedziemy do Goethestrasse. Stamtąd kierujemy się według oznakowania „Parkeisenbahn”; po 400 m docieramy na przystanek kolejki „Freizeitpark”. Zaleca się korzystanie z biletu Euro Nysa, który od osoby kosztuje 40 PLN. Wersja grupowa (do 5 osób)  to 100PLN. Dostępny ten bilet jest we wszystkich kasach KD. Bilet EURO NYSA uznawany jest również w komunikacji miejskiej w Görlitz.

Dojazd samochodem

Wybierając sie z Wrocławia jedziemy autostradą A4  i zjeżdżamy zjazdem w Görlitz, najpierw jedziemy kawałek drogą krajowa nr 6, a krótko potem odbijamy w drogę krajową nr 99 trzymając się oznakowania do Zittau. W centrum miasta pojawia się napis „Parkeisenbahn”. Jedziemy na Zittauer Strasse aż do zajezdni tramwajów, a za nią  jeszcze 100 m dalej, gdzie skręcamy w lewo . Dalej według oznakowania „Parkeisenbahn”.

Pojazdy

Pojazdy Parkeisenbahn Görlitz

Lokomotywa spalinowa "ADLER"

Hersteller Waggonbau Görlitz
001 "Adler" Baujahr 1976

Samochody osobowe

Hersteller Waggonbau Görlitz
002 - 007 Baujahr 1976

©

godziny otwarcia:

Görlitzer Oldtimer ParkRailway jest czynny od April do November 2024 roku.

Kwiecień, Maj, Czerwiec, Wrzesień, Październik
Sobota 13:30 - 17:00
Niedziela & święto państwowe 10 a.m. - 5 p.m.

Lipiec, Sierpień                                     
Środa 10 a.m. - 5 p.m.
Sobota 13:30 - 18:00
Niedziela & święto państwowe 10 a.m. - 6 p.m.

Praca kierowcy zależy od pogody!
 
Poza godzinami otwarcia możliwe są specjalne wycieczki.
Z przyjemnością przyjmiemy Twoje zamówienie od 8 osób z 14-dniowym wyprzedzeniem.

Cennik biletów:

Erwachsene ab 14 Jahre

2,50 €
Kinder ab 3 Jahren 1,70 €
Familie
2 Erwachsene & 2 Kinder
7,00 €
Gruppe Erwachsene
ab 8 Erwachsene je Erwachsener
2,00 €
Gruppe Kinder
ab 8 Kinder je Kind
1,20 €