Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Górne Łużyce
 

Górne Łużyce

Park Krajobrazowy Góry Żytawskie

certyfikaty - Park Krajobrazowy Góry Żytawskie

barrierefrei geprüft
Informacja Turystyczna certyfikowana przez Niemiecki Związek Turystyki
Certyfikat Jakości Serwisu w Niemczech

Kontakt

Tourismuszentrum Naturpark Zittauer Gebirge
Zittauer Stadtentwicklungsgesellschaft mbH
Markt 9
02763 Zittau

Tel.: +49-3583-54-99-40-
Fax: +49-3583-54-99-49-9


E-Mail

Opis

Zażywać najmłodszego parku krajobrazowego Saksonii

Park Krajobrazowy Góry Żytawskie to przede wszystkim przestrzeń różnorakiej przyrody położony w sercu Europy na granicy saksońsko-czeskiej. Składa się on częściowo z wygasłych wulkanów, romantycznych dolin i wąwozów oraz bajecznych formacji piaskowcowych. Ruszajmy więc zatem w przytulna małą podróż historyczną kolejką wąskotorową, która na co dzień rozkładowo startuje z miasteczka Żytawa – po niemiecku Zittau. Miasto słynie także z tam znajdujących się Zasłon Wielkopostnych. Kolejka zaś mija jezioro w Olbersdorf, piękną oazę wypoczynku i spędzania wolnego czasu; dalej jedziemy albo do kurortu Oybin z jego pięknym kompleksem klasztorno-zamkowym albo do kurortu Jonsdorf, gdzie czeka na nas ścieżka wspinaczkowa po skałach Nonnenfelsen (Pod Zakonnicą).
 
Piaskowiec & gospody górskie – co za cudny kaprys przyrody! Kreacje piaskowcowe oraz masywy skalne gęsto i spadziście nad sobą umieszczone często uwidaczniają nam się dopiero w ostatniej chwili. Niektóre skały w charakterystyczny sposób wystają jak np. skały pod nazwą „Kelchstein” (Kelich) albo „Scharfenstein” (Ostra Skała) żartobliwie zwana nieraz „Górnołużyckim Matterhornem”; inne natomiast raczej się przed nami ukrywają – np. w przypadku bajecznych skał jak „Brütende Henne” (wysiadująca jaja kura) lub „Teekanne” (Czajnik). Najwyższe i najbardziej nam się rzucające w oczy szczyty Gór Żytawskich to góry Lausche oraz Hochwald o wysokości niecałych 800 m. Summa summarum cała sieć szklaków wędrownych po Górach Żytawskich obejmuje 435 km! Wyrazem istnej przyjemności, jaka czerpać możemy z wędrowania, zapewne jest Oberlausitzer Bergweg (Górnołużycka Ścieżka Górska) o łącznej długości 107 km; jest on integralną częścią serwisu Górnołużyckich Hoteli.
 
Kusząco nam się także przedstawiają oferty oryginalnych gospód górskich, które czekają na Państwa zwłaszcza na najwyższych szczytach jak Hochwald lub Töpfer. Dla miłośników wspinaczki to Góry Żytawskie są istny rajem, ponieważ do wyboru mamy 114 skał o wysokości do 60 m, przy czym do dyspozycji mamy wszystkie stopnie trudności – także alpejskie! Są to „Nonnensteig” (Wejście Zakonnic) w Jondorf oraz „Alpiner Grat” (Alpejski Grań) koło Oybin. Głównymi strefami wspinaczkowymi w Górach Żytawskich to Weissbachtal, formacje skalne koło kurortów Oybin oraz Jonsdorf. Oferowane  na życzenie bywają również profesjonalnie oprowadzane wędrówki wspinaczkowe. Zresztą formacja Töpfer zaś do zdobycia nawet jest dla małych dzieciaków. Park Krajobrazowy Góry Żytawskie – po prostu unikatowy region na pięć z trzema +++ !
 

Impressions

:

Centrum  informacji turystycznej Góry Żytawskie codziennie otwarte jest w następujących godzinach:
 
Poniedziałek-piątek
Godz.09.00 - 18.00

W sobotę
Godz.09.00 - 13.00 Uhr

W niedzielę
(w okresie od maja do września)
Godz.10:00 - 12:00
 
   
   
   

Reiseangebote:

Mehrtagesreisen (Termin frei wählbar)


Oberlausitzer Bergweg – wandern ohne Gepäck

new
Oberlausitzer Bergweg – wandern ohne Gepäck
Park Krajobrazowy Góry Żytawskie
więcej informacji

more travel offers