Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Górne Łużyce
 

Kontakt

Herrnhuter Sterne GmbH
Manufaktur & Schauwerkstatt
Oderwitzer Straße 8
02747 Herrnhut

Tel.: +49-35873-3640
Fax: +49-35873-36435


E-Mail

Opis

GWIAZDA  Z  HERRNHUT

Powstały one ponad 160 lat na zamku wspólnoty wyznaniowej Herrnhut i do dziś uważane są za wyraz i początek wszystkich gwiazd bożenarodzeniowych. Pierwsza taka gwiazda zabłysnęła na początku 19 w. w  izbach szkolnego internatu tutejszej wspólnoty herrnhutów. Materiał, z którego one się składają to papier  oraz tektura. Pierwotnie miały one uczniom służyć do lepszej wyobraźni geometrycznej, a ich stworzycielem był pedagog P. H. Verbeek. Zawsze uczniowie wykonywali te gwiazdy na pierwszą niedzielę Adwentu. Taką drogą tradycja ta zaczęła się rozprzestrzeniać najpierw w samym Herrnhut , a później także na Górnych Łużycach.  Są one symbolem gwiazdy betlejemskiej zwłaszcza w kościołach ewangelickich. Pierwotna wersja tych spiczastych gwiazd składała się tylko z białych i czerwonych ramion, które są symbolem jasności  i krwi Chrystusa.

Impressions

Warsztat pokazowy

Przeżywać  odręczne rzemiosło papierowe

W warsztacie pokazowym Państwo , gdzie na żywo obserwujemy, jak wytwarzane są owe spiczaste arcydzieła papieru. Spójrzmy więc pracownikom na rękę albo spróbujmy nawet samemu składać taką gwiazdę na pamiątkę. Do dziś dnia gwiazdy z Herrnhut wykonywane bywają odręcznie.
 
©

Informacja dla zwiedzających

Historia i tradycja

Wejdźmy więc do środka dużej gwiazdy , gdzie w każdym jego ramieniu przedstawiana Państwu jest historia oraz tradycja zarówno tutejszej wspólnoty wyznaniowej jak i wytwarzanych tu ozdób bożenarodzeniowych. Trafnym podsumowaniem prezentowanej wystawy jest film, który na zakończenie Państwa zabiera do świata gwiazd.
 

WARSZTAT POKAZOWY
Poniedziałek - Piątek. 9.00-18.00. W sobotę od 10.00 -17.00
(w niedziele i święta warsztat nieczynny)
©

Godziny otwarcia:

POKAŻ WARSZTATY
Od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00 Sobota 10:00 - 17:00
(z wyjątkiem niedziel i świąt)

Restauracja „BEI STERNS“ serdecznie zaprasza , by Państwo mogli zachwycać się jasną i nowoczesną atmosferą oraz  widokiem na warsztat pokazowy. Można się tu owszem poczęstować smaczną regionalną kuchnią, ale i także małymi przekąskami oraz rozmaitą ofertą pysznej kawy i ciasta.

Restauracja  "BEI STERNS"
Od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00 Sobota 10:00 do 17:00
(z wyjątkiem niedziel i świąt)

Reiseangebote:

Tagesangebote (Termin frei wählbar)


Führung durch die Schauwerkstatt

new
Führung durch die Schauwerkstatt
Herrnhuter Sterne - Gwiazdy z Herrnhut
więcej informacji

more travel offers