Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Górne Łużyce
 

Kontakt

Herrnhuter Sterne GmbH
Manufaktur & Schauwerkstatt
Oderwitzer Straße 8
02747 Herrnhut

Tel.: +49-35873-3640
Fax: +49-35873-36435


E-Mail

Imprezy

more events


Großer Erlebnistag – Sterneland in Kinderhand

10.08.2024


Handwerkermarkt

12.10.2024 - 13.10.2024

Opis

GWIAZDA Z  HERRNHUT

Powstały one ponad 160 lat na zamku wspólnoty wyznaniowej Herrnhut i do dziś uważane są za wyraz i początek wszystkich gwiazd bożenarodzeniowych. Pierwsza taka gwiazda zabłysnęła na początku 19 w. w izbach szkolnego internatu tutejszej wspólnoty herrnhutów. Materiał, z którego one się składają to papier oraz tektura. Pierwotnie miały one uczniom służyć do lepszej wyobraźni geometrycznej, a ich stworzycielem był pedagog P. H. Verbeek. Zawsze uczniowie wykonywali te gwiazdy na pierwszą niedzielę Adwentu. Taką drogą tradycja ta zaczęła się rozprzestrzeniać najpierw w samym Herrnhut, a później także na Górnych Łużycach. Są one symbolem gwiazdy betlejemskiej zwłaszcza w kościołach ewangelickich. Pierwotna wersja tych spiczastych gwiazd składała się tylko z białych i czerwonych ramion, które są symbolem jasności i krwi Chrystusa.

Impressions

Warsztat pokazowy

Przeżywać  odręczne rzemiosło papierowe

W warsztacie pokazowym Państwo, gdzie na żywo obserwujemy, jak wytwarzane są owe spiczaste arcydzieła papieru. Spójrzmy więc pracownikom na rękę albo spróbujmy nawet samemu składać taką gwiazdę na pamiątkę. Do dziś dnia gwiazdy z Herrnhut wykonywane bywają odręcznie.
 
©

Informacja dla zwiedzających

Historia i tradycja

Wejdźmy więc do środka dużej gwiazdy, gdzie w każdym jego ramieniu przedstawiana Państwu jest historia oraz tradycja zarówno tutejszej wspólnoty wyznaniowej jak i wytwarzanych tu ozdób bożenarodzeniowych. Trafnym podsumowaniem prezentowanej wystawy jest film, który na zakończenie Państwa zabiera do świata gwiazd.
 

WARSZTAT POKAZOWY
Poniedziałek – Piątek. 9.00 – 18.00. W sobotę od 10.00 – 17.00
(w niedziele i święta warsztat nieczynny)
 
©

Godziny otwarcia:

POKAŻ WARSZTATY
Od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00 Sobota 10:00 - 17:00
(z wyjątkiem niedziel i świąt)

Restauracja „BEI STERNS“ serdecznie zaprasza, by Państwo mogli zachwycać się jasną i nowoczesną atmosferą oraz  widokiem na warsztat pokazowy. Można się tu owszem poczęstować smaczną regionalną kuchnią, ale i także małymi przekąskami oraz rozmaitą ofertą pysznej kawy i ciasta.

Restauracja "BEI STERNS"
Od poniedziałku do piątku od 9:00 do 18:00 Sobota 10:00 do 17:00
(z wyjątkiem niedziel i świąt)

Reiseangebote:

Tagesangebote (Termin frei wählbar)


Führung durch die Schauwerkstatt

new
Führung durch die Schauwerkstatt
Herrnhuter Sterne - Gwiazdy z Herrnhut
więcej informacji

more travel offers