Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Górne Łużyce
 

Kontakt

Sächsisches Industriemuseum
Energiefabrik Knappenrode
Werminghoffstraße 20
02977 Hoyerswerda
OT Knappenrode

Tel.: +49-3571-6070340
Fax: +49-3571-604275


E-Mail

Opis

Hoywerswerda, dzielnica Knappenrode

 Saksońskie Muzeum Przemysłu na Górnych Łużycach

Przybywając do Knappenrode wita nas fasada z czerwonej cegły. Jest to imponująca historyczna fabryka brykietów Knappenrode. Ostatnia szychta mówiąc slangiem górniczym zakończyła się tu w 1993 r. Od tego czasu wszystkie turbiny, suszarki lub prasy brykietujące zostały wstrzymywane. Od roku 1994 to godne naszej uwagi świadectwo industrializacji służy wraz z jego terenem o powierzchni 25 ha jako Saksońskie Muzeum Przemysłu na Łużycach.
 
Nasza wycieczka zaczyna się od wieży schodowej o wysokości 22 m. Już same stąd widoki zostawiają po sobie niezapomniane wrażenia; u naszych stóp rozpościera się panorama na Łużyce zarówno energetyczne jaki turystyczne – widzimy stąd Góry Łużyckie niedaleko Budziszyna, aktywne elektrownie, nowe wiatraki do wytwarzania energii odnawialnej oraz Pojezierze Łużyckie.
 
W halach produkcyjnych mamy wrażenie, iż czas się zatrzymał, że zabierani jesteśmy do okresu industrializacji. Jest to jedyne miejsce w Europie, gdzie obserwować można proces wytwarzania brykietów. Na przykładzie zachowanych w oryginale historycznych maszyn przedstawiany jest w  optyczny jak i akustyczny sposób, jak wyglądała technologia brykietowania. Dodatkowo trzy razy dziennie rozbrzmiewa „szychta akustyczna”, gdzie słuchamy „melodii” sit wibracyjnych, pras parowych i innych urządzeń w połączeniu innowacyjnych technologii. Ma to obrazować przekrój historii industrializacji i równocześnie pokazywać, w jakim zawrotnym tempie rozwój przemysłu postępował i nadal postępuje.
 
Zaraz obok trzy imponujące turbiny parowe świadczą o technicznej wiedzy i umiejętności niemieckich inżynierów i techników, a stała wystawa „Heiss geliebt” (Gorąco kochane) przedstawia zbiór historycznie, ale również technologicznie niezwykle ciekawych pieców, palenisk oraz urządzeń wytwarzających ciepło.
 
Teren Muzeum jest bardzo rozległy, a drogi nas prowadzą częściowo nad, częściowo pod ziemią. Miłośnicy historycznych straży pożarnych tak samo tutaj wychodzą na swoje jak miłośnicy parowozów, koparek oraz makiet kolejowych.
 
Całe muzeum się składa z kilkunastu wydziałów, które czekają na to, by zostać przez nas odkrywane. Są to mineralogiczne zbiory jak „Skarby Ziemi” oraz zbiory lamp górniczych; ponad to ofertę tutejszego muzeum zamykają wystawy czasowe na różne tematy jak i kulturalne imprezy. Jedna z nich nazywa się „Nachtschicht”, czyli „Szychtą Nocną”…
 
©

Trasa

Muzeum Energii Knappenrode
Położenie

Fabryka Energii Knappenrode znajduje się w dzielnicy Hoyerswerda – Knappenrode.

Dojazd autobusem & koleją

Koleją do Knappenrode docieramy najpierw pociągami KD do Görlitz, a potem nowoczesnymi szynobusami ODEG do Hoyerswerda. Spod dworca kursuje autobus na szychtę z Hoyerwerdy do Budziszyna. Jest to linia 500. Zatrzymuje się on zaraz koło Fabryki Energii. Wybierając się do Hoyerswerdy pociągiem warto pamiętać o tym, że miasto leży w obrębie ważności biletu EURO-NYSA.

Dojazd samochodem

Przyjeżdżając z Polski korzystamy z autostrady A4 do Budziszyna/ Bautzen, dalej jedziemy drogą krajową nr 96 do miejscowości Maukendorf, gdzie skręcamy w prawo i jedziemy według oznakowania prze Lessing Straße oraz Ernst Thälmann Straße aż do muzeum.
 
 
©

Godziny otwarcia:

Montag geschlossen
Dienstag – Sonntag, Feiertag 10 – 18 Uhr

 

Wstęp:

Auszug aus den Tarifen
Erwachsene: 7,00 €
Ermäßigte (Schüler, Auszubildende, Studenten,
Freiwillige Wehr- und Bundesfreiwilligendienstleistende,
Schwerbehinderte):
4,00 €
Kinder bis 6 Jahre: frei
Kleine Gruppenkarte [max. 2 Erwachsene mit 2 Kindern bis 18 Jahre]: 14.00 €