Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Górne Łużyce
 

Kontakt

Waldeisenbahn Muskau GmbH
Geschäftsstelle
Jahnstraße 5
02943 Weißwasser

Tel.: +49-3576-207472
Fax: +49-3576-207473


E-Mail
Timetable

Imprezy

more events


Waldeisenbahnfahrten mit Diesellok

15.06.2024 - 16.06.2024


Waldeisenbahnfahrten mit Diesellok

22.06.2024 - 23.06.2024

Opis

Weißwasser – Kromlau / – Krauschwitz – Bad Muskau

Ostatnia zachowana prawdziwa kolejka leśna Niemiec

Od 1895 r. tory tamtej kolejki leśnej przemierzają łuk Mużakowski koło Weißwasser; region oznacza się bogactwem surowców i gęstych lasów. Jej założycielem był Pan Stanowy Hrabię Hermann von Arnim – to on również był właścicielem kolejki. Kolejka łączyła liczne zakłady przemysłowe – począwszy od kopalń węgla brunatnego, po glinianki, cegielnie, tartaki, wytwórnie papieru, a przy hutach szkła skończywszy.
Kolejki leśne basują na technologii kolei polowych, dla tego szerokość toru najczęściej wynosi 600 mm. Oprócz tego oznaczają się one bardzo uproszczoną konstrukcją oraz typowymi dla nich kolebami; często eksploatowano je do transportu surowców jak np. do przewożenia gliny, węgla , torfu lub materiałów budowlanych. Służyły one również do wywozu drewna z lasów jak i w przypadku tutejszej kolejki. W momencie jej przyjęcia przez Deutsche Reichsbahn kolejka leśna stała się kręgosłupem całego przewozu towarowego regionu.
Od 1978 r. zaczęto sukcesywnie likwidować przewozy kolejki. Nic dziwnego, że w 1984 r. znaleźli się pierwsi miłośnicy w celu zachowania tego zabytku. Od 1990 r. lokalne władze również zaczęli wspierać te dążenia. W ten sposób udało się ocalić ten pomnik jako jedyną w Niemczech zachowaną tego rodzaju kolejkę! Od tego czasu znów spotykać tutaj możemy parowozy i to najczęściej przed składami turystycznymi. W tym celu odwzorowano nawet nowe wagony osobowe basując na starych rysunkach technicznych. Również Państwa serdecznie zapraszamy na przejażdżkę tą kolejką, bowiem naprawdę warto bliżej poznać historię oraz zabytki Parku Mużakowskiego. Park ten wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i znajduje się w większej jego części po stronie polskiej.

Timetable

©

Trasa

Trasa Mużakowskiej Kolejki Leśnej

Lokalizacja

Mużakowska Kolejka Leśna zaczyna się w Weißwasser na północnym wschodzie Saksonii. Wyjeżdżając ze stacji początkowej tory się rozwidlają w dwie strony. Jedna z tras wiedzie do  Parku Mużakowskiego bezpośrednio przy granicy polsko-niemieckiej, druga  zaś prowadzi do Parku Rododendronów w Kromlau.
 

Dojazd autobusem & koleją

Koleją bardzo wygodnie docieramy pociągami KD z Wrocławia lub Jeleniej Góry; najczęściej przesiadamy się w Zgorzelcu i jedziemy do Görlitz, gdzie po raz kolejny przesiadamy się do pociągów ODEG w  kierunku Cottbus. Pociągi ODEG kursują godzinnie. Po dojeździe do Weißwasser idziemy 700 m pieszo wzdłuż Strasse des Friedens i docieramy do stacji początkowej  przy Teichstrasse. Wszelkie informacje o rozkładach jazdy pociągów i autobusów znajdują Państwo na stronie internetowej Celowego Związku Komunikacji Górnych Łużyc i Dolnego Śląska pod
www.zvon.de/pl
Twoj-Plan-Podrozy/ Zaleca się korzystanie z biletu Euro Nysa, który od osoby kosztuje 40 PLN. Wersja grupowa (do 5 osób) tegoż biletu po 100 PLN. Bilety EURO NYSA uznawane również są na Mużakowskiej Kolejce Leśnej. Dostępne one są we wszystkich kasach KD.
 

Dojazd samochodem

Wybierając sie z Wrocławia jedziemy autostradą A4, przed Bolesławcem kierujemy się A18  w stronę Berlina aż do zjazdu Strzeszowice, gdzie odbijamy w drogę krajową 12. W momencie dotarcia do Łęknicy odbijamy w ul. 1. Maja, którą docieramy bezpośrednio do granicy państwa i dalej do Parku Mużakowskiego.
 

Przebieg trasy

©
©

Godziny otwarcia:

Mużakowska Kolejka Leśna kursuje w określonych dniach, które w rozkładzie jazdy zaznaczane są w różnych kolorach. Sezon trwa od maja do października – dalsze informacje Państwo znajdują na stronie samej kolejki www.waldeisenbahn.de

 

cennik biletów:

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej:

www.waldeisenbahn.de
 

Reiseangebote:

Tagesangebote (Termin frei wählbar)


Mit der Waldeisenbahn genießen

new
Mit der Waldeisenbahn genießen
Kolejka Leśna Muskau
więcej informacji

more travel offers