Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Górne Łużyce
 

Górne Łużyce

Muzeum Śląskie w Görlitz

certyfikaty - Muzeum Śląskie w Görlitz

barrierefrei geprüft

Kontakt

Schlesisches Museum zu Görlitz
Schönhof, Brüderstraße 8
02826 Görlitz

Tel.: +49-3581-87910
Fax: +49-3581-8791200


E-Mail

Opis

Witamy serdecznie w Muzeum Śląskim w Görlitz!

Zapraszamy Państwa do Muzeum Śląskiego w Görlitz, które przedstawia kulturę i historię Śląska, nadzwyczajnie zróżnicowanego regionu we wschodniej części Europy środkowej. Region ten szczególnie  oznacza się różnorodnością kulturową, narodowościową oraz wyznaniową. Rzeczą oczywistą wobec tego jest fakt , iż na Śląsku oddziaływały na siebie przez wieki  zarówno kultura jak i języki wszystkich trzech obecnych na Śląsku narodów: Polaków, Czechów i Niemców.
Po zakończeniu 2 Wojny Światowej w 1945 r. i wytyczeniu przez aliantów granicy polsko-niemieckiej na Odrze i Nysie zachodnia część Görlitz jest największym miastem Dolnego Śląska , jakie zostało w granicach państwa niemieckiego. Wobec tego w pierwszych latach jego istnienia Muzeum Śląskie rozumiał  się na pierwszym planie jako ostoja i przedstawiciel niemieckiego punktu widzenia , według którego historia Śląska była tu przedstawiana. W ostatnim czasie zaś Muzeum Śląskie poszukuje nowych dróg,  by w całościowy sposób przedstawiać i pielęgnować dziedzictwo tego regionu uwzględniając także wspólną historię wszystkich trzech  narodów. Coraz częściej organizowane są wspólne wystawy lub prelekcje na temat złożonej kultury i kompleksowej historii tego regionu.  Jednakże  rozbieżności od polskiego lub  czeskiego punktu widzenia  wydają się zatem rzeczą możliwą i nie zawsze  nieuniknioną. Zainteresowanych historią i chętnych do zmierzania się z  nieraz przeciwnymi poglądami zapraszamy więc na żywą i może chwilami kontrowersyjną dyskusję…
Muzeum Śląskie znajduje się przy ul. Brüderstrasse 8 naprzeciwko Starego Ratusza  w najstarszym  renesansowym dworze miejskim Görlitz. Dwór ten się nazywa Schönhof. Wszelkich bliższych informacji na temat Muzeum Śląskiego udzielane Państwu są pod polskojęzycznym linkiem:
https://www.schlesisches-museum.de/

Godziny otwarcia:

Regularne godziny otwarcia:

Wtorek - Czwartek 10:00 - 17:00
Piątek - niedziela 10:00 - 18:00


 

Wpis:

Dorośli: 7,00 €
ulgowy: 5,00 €
Dzieci i młodzież poniżej 16 roku życia wstęp wolny.

Karnet roczny €15.00
ulgowy €9.00

Wstęp na wystawę stałą jest bezpłatny w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.