Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

WSZYSCY PARTNERZY

Górne Łużyce
 

Kontakt

Touristinformation Löbau
Altmarkt 1
02708 Löbau

Tel.: +49-3585-450140
Fax: +49-3585-450141


E-Mail

Imprezy

more events


DAUERAUSSTELLUNG "ZÜNFTIGES LÖBAU" im Stadtmuseum Löbau

14.04.2021 - 31.12.2021

Opis

Löbau – historyczne miasto w centrum Górnych Łużyc

Przepięknie okalane przez wzgórza Gór Łużyckich miasto Löbau szczyci się prawie 800-letnią historią. Rzemiosło, architektura oraz kultura mocno ukształtowały oblicze miasta i zostawiły po sobie wiele śladów, które warto odkrywać. Same miasto dominowane jest przez  miejscową górę Löbauer Berg z jej żeliwną wieżą widokową . Wieża jest o konstrukcji kratowej ,mierzy  28 m wysokości i jednocześnie jest jedyną tego rodzaju konstrukcją na całym świecie. Nazwa wieży wywodzi się od Króla Friedricha Augusta z Saksonii.
 
Nie powinniśmy się jednak zadowolić samą panoramą miasta z więzy widokowej. W centrum Löbau zabytki z różnych epok potrafią nas zarazić ich pięknem –  wgłębiamy  się w historię miasta zwiedzając ratusz ,  kościół Św. Mikołaja,  kamienice kupieckie na samym Rynku lub także koło wiekową aptekę miejską. Jednym z najbardziej wybitnych budynków, którego praktycznie nie brakuje w  żadnym leksykonie architektury , to Dom Schminke z roku 1933 autorstwa Hansa Scharouna. Dla zwiedzających z Polski jest on to tyle ciekawy, o ile mamy we Wrocławiu przykład tego samego architekta koło Parku Szczytnickiego; jest to „Dom dla Samotnych Ludzi” przy ul. Mikołaja Kopernika 9 . Wschodzi on w obręb dzielnicy Wu-Wa. Hans Scharoun zaprojektował go w latach 1928-29 jako dom mieszkalny w poszukiwaniu nowych rozwiązań  dla osób samotnie mieszkających - dziś budynek ten używany jest jako hotel. Bez przesady wszystkie przez Scharouna zaprojektowane domy nazywać możemy istnymi arcydziełami klasycznego modernizmu  nazywanego po stronie niemieckiej Bauhausem. Również dla wszystkich zwolenników aktywnego wypoczynku Löbau jest  godnym miejscem docelowym; czy pieszo lub rowerem - w uroczym krajobrazie Górnych Łużyc każdy  coś ciekawego dla siebie odkrywa. Są to rzeczy jak charakterystyczne dla tego regionu domy przysłupowe, muzea przedstawiające tutejsze rzemiosło , młyny oraz wiatraki. Taki wiatrak wraz ze starą piekarnią oglądać mogą Państwo w niedalekiej od miasta Löbau miejscowości Kottmarsdorf. Także nie zabraknie rustykalnych specjalności kuchni górnołużyckiej ; należy do nich m.i. świeże beczkowe piwo z browaru Löbauer Bergquell.
 
Teren po Saksońskiej Wystawy Ogrodniczej z roku 2012 przekształcony został w teren wielofunkcyjny , na którym odbywają się małe jarmarki, targi lub imprezy kulturalne. Powstała także odkryta pływalnia. Nad całym terenem góruje wiadukt  z roku 1847 , na którym biegnie linia kolejowa łącząca  Görlitz z Dreznem. Wiadukt ten w niezwykle umiejętny sposób symbolicznie łączy okres industrializacji ze sztuką ogrodniczą nadając temu miejscu niepowtarzalny koloryt.
 
 

Öffnungszeiten:

Hotel Tourist-Information Löbau czynny jest od poniedziałku do soboty.
Poniedziałek - piątek 10:00 - 18:00
Sobota
Maj-październik 9:00 - 12:00