Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

Kontakt

Feldbahnmuseum Herrenleite
Herrenleithe 10
01847 Lohmen / Sächsische Schweiz

Tel.: +49-3501-464546


E-Mail

Imprezy

more events


Feldbahnmuseum geöffnet

20.07.2024


Feldbahnmuseum geöffnet

27.07.2024

Opis

Lohmen (Szwajcaria Saksońska)

Historyczne kolejki polowe w Saksonii

Czy pod parą, elektrycznie lub silnikiem spalinowym – kolejki polowe hucznie do niedawna turkotały po kamieniołomach, cegielniach, piaskowniach; wykorzystano je również w rolnictwie, leśnictwie lub też na cele wojskowe. Skrajnia ich torów była normowana i wynosiła 600 mm. Pole eksploatacji było naprawdę szeroko pojęte, co oznaczało, iż dany pojazd mógł pracować np. zarówno na kolejce leśnej  jak i na cele wojskowe. Tutejsze muzeum kolei polowych prowadzony jest społecznie od 2001 r. przez członków stowarzyszenia kolei polowych w Dreźnie; klub powstał za czasów NRD w 1978r. Jego celem jest zachowanie dziedzictwa kolei polowych dla przyszłych pokoleń. Eksponaty pokazywane zwiedzającym są  szczególnie po to, by móc praktycznie przeżywać atmosferę tych  kolejek w autentycznym ich otoczeniu.

 
©

Trasa

Museum kolei polowych Herrnleite

Lokalizacja

Muzeum znajduje się w Szwajcarii Saksońskiej pod miejscowością Lohmen.
 

Dojazd pociągiem

Kolejką podmiejską (S-Bahnem) dojeżdżamy albo ze strony Drezna albo Bad Schandau linią S1 do stacji Pirna; tam jedziemy dalej pociągiem regionalnym do stacji Lohmen, gdzie czeka nas dwukilometrowy spacer. Wychodząc z dworca kierujemy się w prawo ulicą Bahnhofstraße i idziemy ok. 250 m równolegle do nasypu kolejowego w stronę Basteistraße. Tam obijamy znów w prawą stronę i idziemy się pod wiadukt kolejowy, a za wiaduktem od razu skręcamy w lewo w Herrnleitenweg. Teraz idziemy 500 m prosto po otwartym polu. Później schodzimy na dół. Za przejazdem kolejowym (odległość jeszcze ok. 700 m) widzimy po lewej stronie muzeum kolej polowych.

Dojazd autobusem

Mockethal i Dorf Wehlen w weekendy i święta niestety już nie są obsługiwane przez publiczny transport miejski. W pozostałych dniach tu kursuje miejska linia autobusowa M z Pirny albo regionalna linia autobusowa 238. Z Wehlen przemierzać do muzeum trzeba ok. 1 km, natomiast z miejscowości Wehlen droga wynosi niemal 3km.

Dojazd samochodem
Dojazd autostradą A17 do odgałęzienia Pirna albo po drodze krajowej 172 z Drezna do Pirny, jedziemy pod nowy most nad Łabą, po następnych 500 m odbijać trzeba w lewo w kierunku Neustadt mijając dworzec i przekraczając stary most nad Łabą. Jedziemy dalej główną drogą pod górę aż do „skrzyżowania Kauflandu”. Krótko przed sklepem skręcamy w prawo w kierunku Stadt Wehlen, a dalej już jak w poprzednim akapicie…
 

©

Godziny otwarcia:

Godz. otwarcia:  Muzeum kolej polowej otwarte jest w każdą sobotę od maja do września od godz. 14.00 do 18.00.
 

wstęp:

Osoby dorosłe 5,00 €
Dzieci  16 lat frei
Ermäßigte (Gästekarteninhaber, Schüler/Azubis ab 16 Jahre,
Studenten, Sozialpassinhaber)
3,00 €
                       

Obejmuje to dowolną liczbę przejazdów w pociągach brud.