Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

Kontakt

Förderverein Obervogtländische Eisenbahn e.V. (OVEB)
Zwotental–Markneukirchen–Adorf (Vogtl)
Breitenfelder Straße 2a
08261 Schöneck (Vogtl) OT Gunzen
Mobil: +49-174-3103755


E-Mail

Opis

Zwotental – Adorf (Vogtl)

Historycznym DR- szynobusem  w drodze

Jedną z kiedyś najbardziej lubianych linii kolejowych była trasa z Chemnitz do Adorf. Straciła na znaczeniu już w 1975 r., kiedy skutkiem budowy zapory Eibenstock przebieg torowiska został przerwany. Gdy do dziś dolny odcinek planowo jest jeżdżony, o wiele gorzej wygląda sytuacja na jej górnym odcinku od miejscowości Schönheide.
Jeden odcinek wykorzystywany jest przez lokalne Wspierające Stowarzyszenie FHWE (Zachodniosaksońskich Miłośników Kolei), natomiast drugi odcinek między Muldenburg i Zwotental  użytkuje Regio Infra Service Sachsen GmbH (RISS) do obsługi pociągów linii RB1.
Zostaje więc odcinek między Zwotental i Adorf, na którym planowy ruch osobowy zawieszono w 2012 r. Stowarzyszenie, o którym mowa wyżej, powstało także w celu wznowienia ruchu pociągów na tym odcinku; liczy ono obecnie około 40 członków. Pierwszym etapowym sukcesem jego działania jest wznowienie kursowania pociągów między Zwotental i Adorf na następne 5 lat; kursy te obsługuje przewoźnik Regio Infra Servis Sachsen (GmbH).
Stowarzyszenie także dodatkowo oferuje regularne przejazdy historycznymi wagonami silnikowymi serii 771/772; do akcji wkraczają także nowoczesne szynobusy, które przewoźnik Vogtlandbahn używa do obsługi planowych pociągów. Przejazdy specjalne startują w historycznej parowozowni Adorf, która jest ostatnią w oryginale zachowaną parowozownią na terenie Vogtland.

Linia kolejowa Obervogtland Railway

Położenie

Kolej Górnego Vogtlandu jest jedną częścią byłej linii kolejowej z Chemnitz do Adorf. Na górnym odcinku między Zwotental i Adorf (Vogtl) planowo kursuje przewoźnik Obervogtländische Eisenbahn.

Dojazd koleją & autobusem
Do Obervogtländische Eisenbahn Państwo wygodnie docierają pociągami Vogtlandbahn do stacji Zwotental linią RB 1, natomiast do stacji Adorf linią RB 2. Informacje o rozkładach jazdy pociągów i autobusów Państwu udostępniane są pod linkiem:
https://vogtlandauskunft.de/

Dojazd samochodem
Dojeżdżając samochodem korzystamy z autostrady A 4 do zjazdu Plauen-Ost – dalej jedziemy przez Schöneck w kierunku Zwotental. Przed tą miejscowością kierujemy się w stronę Gunzen, a stamtąd dalej do Breitenfelder Strasse 2a.
 

Czasy kursowania:

Kolej Górnego Vogtlandu z jej specjalnymi pociągami kursuje w określonych terminach.