Szukam partnera
SZUKAM REGIONU

Kontakt

Verkehrsverbund Vogtland GmbH
Göltzschtalstraße 16
08209 Auerbach/Vogtland

Tel.: +49-3744-19449
Fax: +49-3744-830239


E-Mail

Opis

Kolej po dolinie rzeki Weisse Elster


Trasa kolej po dolinie Weisse Elster znajduje się pośrodku pięknej krainy Vogtland i przemierza Turyngię, Saksonię oraz północno-zachodnią rubież Republiki Czeskiej. Cała trasa liczy 30 przystanków i spogląda wstecz na 140-letnią historię; przebieg trasy obfituje w nietkniętą przyrodę wzdłuż rzeki Weisse Elster oraz w szereg atrakcji turystycznych. Zapraszają nas do wizyty takie miasta jak Gera, miasto rodzinne słynnego artysty Otto Dix: urodził się tu w 1891 r. Jednak miasta jak Greiz, Plauen, Oelsnitz, Adorf lub Cheb słynące z koronkarstwa, wytwarzania dywanów lub średniowiecznych centrów zapraszają Państwa, aby tam się na chwilę zatrzymać. Warto wybierać się także znanych uzdrowiska jak Bad Brambach, Bad Elster lub Francziszkowe Łaźnie – wyróżnia wszystkie trzy  długa  lista nazwisk znanych i czcigodnych kuracjuszy… Miłośnicy kolei koniecznie zwiedzić powinni. Jednak przyciągać naszą uwagę potrafią także zabytki jak zamek w Greiz, wiadukt kolejowy Eltertalbrücke - drugi co do wielkości mostem ceglanym na świecie!!!  Nadmienić oprócz tego wypada zabytki jak 225- letni most drewniany w Wünschendorf, 1000-letni kościół Św. Wita, zaporę Pirk, zamek Voigtsberg Oelsnitz, teatr w imieniu Króla Alberta w Bad Elster oraz średniowieczny zamek w Cheb …
 
Urocza dolina rzeki Weisse Elster jest miejscem jakby stworzonym do spacerów, wypraw rowerowych oraz pieszych wędrówek. Oznacza się przede wszystkim nietkniętą przez człowieka przyrodą o to obustronnie granicy niemiecko-czeskiej. To sprawiło, że osiedliły się tu niepoliczone gatunki  rzadkich już zwierząt i roślin. Rzeka Weisse Elster stanowi różnorodny i drogocenny dla nich biotop. Powstał w ten sposób istny raj – idealne miejsce dla tych, którzy szukają spokoju w łonie przyrody i pragną wziąć chwilę oddechu od spraw codziennych. Zamieszkali tu rolnicy i wójtowie sprzed wieków zostawili po sobie bogate dziedzictwo w tym regionie, a jego owoce dziś przykuwają naszą uwagę w postaci licznych zabytków oraz tradycyjnego rzemiosła. –
 
Na całym jej przebiegu rzeki Weisse Elster płynie po wschodniej Turyngii i południowo-zachodniej Saksonii; ona w znacznej mierze ukształtowała oblicze tutejszego krajobrazu. Warto jeszcze nadmienić dwa szlaki wędrowne, a mianowicie „Vogtland Panorama Weg” oraz „Elsterperlenweg”. Oprócz tego część głównego turyńskiego szlaku wędrownego  Thüringenweg (łączna długość 400 km) przebiega także po dolinie Weisse Elster.  i kształtuje krajobraz obu tych krajów związkowych.
Linia kolejowa Gera – Cheb objęta został programem „Peripheral Access”. Celem programu jest zwiększenie ogólnej promocji trasy. Dzieje się tak dzięki transgranicznemu projektowi Interreg Projekts. 
Po analizie frekwencji w pociągach i we współpracy z partnerami projektu do maja 2020 r. powstać ma transgraniczna koncepcja marketingu dla strefy EgroNet. Dzięki temu związek docelowy spodziewa się do maja 2020 r. znacznego wzrostu frekwencji w pociągach w dni powszednie, w weekendy i w święta.

Impressions


 
Františkovy Lázně/Franzensbad 
© Barteld Redaktion & Verlag

EgroNet

Bilet EgroNet – Jednym biletem po czterech regionach – 700 linii  na jednym bilecie!!!

Bilet EgroNet to ponadregionalna oferta, w skład której wchodzą sąsiadujące z Czechami regiony Saksonii, Bawarii, Turyngii oraz zachodnia rubież Republiki Czeskiej. Podróżni w obrębie ważności biletu korzystać mogą z 464 regionalnych linii autobusowych, 187 miejskich linii autobusowych i tramwajowych oraz 42 linii kolejowych. Obszar ważności biletu obejmuje łącznie 7300 przystanków! Mówiąc wielkim skrótem: Bilet EgroNet uprawnia każdego okaziciela w każdej chwili do przesiadania się z jednego do drugiego środka transportu na obszarze jego ważności. Cena biletu od osoby to 22 € (200 koron czeskich), każda inna osoba płaci 7 €. Na jednym bilecie może jechać do 5 osób. Dalsze szczegóły Państwu udostępniane są pod linkiem
https://egronet.de/

 
©

Region i dojazd

Lokalizacja

Kolej po dolinie rzeki Weisse Elster jedzie z północy na południe startując na dworcu Gera Gł. we wschodniej Turyngii. Trasa prowadzi przez Plauen w Saksonii do czeskiego Cheb; w połowie drogi na przystanku Weihschlitz przesiadamy się z niemieckich kolei do czeskich.
 

Dojazd autobusem & koleją

Koleją docieramy z kierunku Drezna i Zwickau szynobusem Vogtlandbahn RB2 do Weischlitz. Poza tym możliwy też jest dojazd ze strony Lipska pociągiem Erfurter Bahn Express do Gera Hbf.